Úvodná stránka


V mesiacoch júl - september 2021 je astronomická pozorovateľňa otvorená každú stredu (okrem 28.7. a 4.8.) v čase od 20:00 do 23:00 s posledným vstupom o 22:00. Tešíme sa na Vašu návštevu!
 

Pozorovali sme kométu Neowise

Dňa 22.7.2020 sa v astronomickej pozorovateľni  uskutočnilo pozorovanie kométy C/2020 F3  Neowise. Kométa  bola objavená len 27.3.2020, ale už o niekoľko mesiacov ju bolo možné vidieť voľným okom. Program začal prednáškou, počas ktorej sa návštevníci  mohli dozvedieť zaujímavosti nielen o tejto kométe, ale o kométach vôbec. Hoci v čase pozorovania neboli ideálne podmienky, podujatie sa zo strany návštevníkov stretlo s pozitívnym ohlasom.

Pozorovanie nočnej oblohy z hradu

V sobotu dňa 20. 6. 2020 o 21:00 hod. sa na Beckovskom hrade uskutoční pozorovanie nočnej oblohy spojené s výkladom nášho odborníka z Astronomickej pozorovateľne Mgr. Stanislava Šimkoviča.

Vstup je zdarma, vítaní sú všetci bez rozdielu veku.

                                         Tešíme sa na Vás

Opäť otvrárame Astronomickú pozorovateľňu

Od pondelka 1. júna 2020 je Astronomická pozorovateľňa  Alojza Cvacha Trenčianskej univerzity opäť otvorená. 

Otváracie hodiny sú každú stredu od 20:00 do 23:00.

(Posledný vstup je o 22:0­­0 hod.)

V súvislosti s pandémiou je potrebné pri vstupe do budovy dodržiavať zvýšené hygienické štandardy - dezinfekcia rúk a povinné nosenie rúšok.

Tešíme sa na vás!

Čiastočné zatmenie Mesiaca

Dňa 16. júla 2019  v neskorých večerných hodinách Astronomická pozorovateľňa Alojza Cvacha Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne opäť sprístupnila svoje priestory verejnosti. Účelom bolo pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca. Hoci je tento nevšedný astronomický úkaz viditeľný aj voľným okom, návštevníci pozorovateľne ho mali možnosť sledovať cez astronomické ďalekohľady. Okrem pozorovania Mesiaca návštevníci ocenili sledovanie planét Jupiter a Saturn.

Čiastočné zatmenie Mesiaca

Pozývame Vás na pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca, organizované Astronomickou pozorovateľňou Alojza Cvacha Trenčianskej Univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Uskutoční sa  16.7. 2019. Astronomická pozorovateľňa Alojza Cvacha bude sprístupnená  verejnosti v čase od 21:30 do 1:00. Mesiac začne vstupovať do zemského tieňa o 22:01, maximum zatmenia (65,3%) nastane o 23:31. Úkaz skončí o 0:59, kedy sa celý Mesiac bude nachádzať mimo zemského tieňa.

Okrem Mesiaca si návštevníci pozorovateľne budú môcť pozrieť planétu Jupiter s typickými tmavými pásmi a Saturn s neodmysliteľnými prstencami. 

Noc múzeí a galérii 2019

Záujemcovia o astronómiu mali aj tento rok, v rámci podujatia Noc múzeí a galérii, možnosť bezplatne  navštíviť Astronomickú pozorovateľňu profesora Alojza Cvacha pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Hvezdáreň bola sprístupnená verejnosti takmer do polnoci.  Návštevníci mohli počas dňa pozorovať Slnko pomocou ďalekohľadu, vypočuť si výklad o súhvezdiach, diskutovať s pracovníkmi hvezdárne alebo sledovať dokumentárne filmy.  Mimoriadnu pozornosť vzbudilo simulované planetárium, vďaka ktorému mohli záujemcovia uvidieť aj súhvezdia, ktoré u nás reálne vidieť nemôžeme. Pripravená bola aj prednáška s názvom „Čo môžeme aktuálne vidieť na oblohe“,  po ktorej program pokračoval  pozorovaním nočnej oblohy. Návštevníci sa najviac potešili pozorovaniu Mesiaca, ktorý bol práve v splne. Celkove hvezdáreň navštívilo viac ako 200 záujemcov.

Zatmenie Mesiaca z hradu

Napriek nepriaznivému počasiu prebehlo na Trenčianskom hrade dňa 27. júla 2018 vo večerných až nočných hodinách pozorovanie zatmenia Mesiaca – tzv. premena Mesiaca na červený kruh.

Akcia bola zorganizovaná Trenčianskym múzeom v spolupráci s astronomickou pozorovateľňou Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Za účasti rektora Trenčianskej univerzity doc. Ing. Jozefa Habánika, PhD. a prorektora pre stratégiu a rozvoj doc. Ing. Petra Liptáka, CSc.,  si záujemcovia prezreli astronomické ďalekohľady a nočnú oblohu a dozvedeli sa o možnostiach pozorovania ďalekohľadmi. Pracovníci univerzitnej astronomickej pozorovateľne Mgr. Ing. Jozef Drga, PhD., Mgr. Šimkovič a pomocníčky študentky, mali pripravené ukážky zatmenia Mesiaca a prednášky na témy História Trenčianskej univerzity a astronomickej pozorovateľne alebo Hviezdna obloha. Taktiež priamo komentovali prenos zatmenia Mesiaca z NASA. Návštevníci Trenčianskeho hradu sa mohli pokochať  unikátnymi  výhľadmi  nielen na zatmenie Mesiaca a nočnú oblohu, ale aj na nočný Trenčín a jeho okolie z priestorov Jeremiášovej bašty a Matúšovej veže.

 

Reportáž z podujatia si môžete pozrieť aj na: 

https://www.facebook.com/TelevizneNoviny/videos/10156683245001410/?t=0

 

Astronomická pozorovateľňa profesora Alojza Cvacha pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne TRENČIANSKE OSVETOVÉ STREDISKO V TRENČÍNE

Pozvánka na meteorickú expedíciu Kykula 2018

Pozývame Vás na meteorickú expedíciu „Kykula 2018“, ktorá sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce Chocholná-Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia! Pozorovanie sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization. Programom je pozorovanie meteorických rojov (Perzeidy, Delta Akvaridy), pozorovanie astronomickými ďalekohľadmi, spoznávanie nočnej oblohy a opekanie. So sebou si prineste spacák, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie, platný občiansky preukaz. Hudobný nástroj je vítaný. Dobrá nálada je nutná.  Každý, kto chce stráviť noc v lone prírody pod  širákom (prípadne je možné zobrať si stan) a zúčastniť sa úchvatného prírodného divadla, je vítaný. Zraz je 11. 08. o 18:00 pri starej škole na Kykule alebo neskôr na mieste pozorovania. Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané údaje pre vedecké účely.

Termín konania expedície:

11. – 12. augusta 2018

Doprava na miesto expedície:

Autom s účastníkmi expedície (treba sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne čísla). Dobre je, ak sa všetci záujemcovia ohlásia dopredu, ak aj prídu individuálne.

Autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec, po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava. Po cca 500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.

GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"

Ak máte záujem o ďalšie informácie obráťte sa na mailovú adresu dodo.tn@seznam.cz, alebo na telefónne číslo 0904 469 389.

Viac informácii o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na: www.imo.net.

Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na: www.imo.netwww.meteorshowersonline.com a sk.wikipedia.org.

 

Mapa: A je stará škola na Kykule. Miesto pozorovania sa nachádza na mieste B.

Okno do histórie pozorovania hviezd

Pozývame vás na pozorovanie hviezd v Univerzitnej astronomickej pozorovateľni, v utorok 19. júna o 21:00 hod., ktoré sa koná v rámci podujatia Okno do histórie pozorovania hviezd. Pozorovanie sa uskutoční pod vedením Ing, Mgr. Jozefa Drgu a Mgr. Stanislava Šimkoviča. Všetci ste vítaní.

Dni Maximiliána Hella 2017

V sobotu 4. novembra 2017 sa už po ôsmy raz zišli na Trenčianskej univerzite priaznivci vedy na Dňoch Maximiliána Hella 2017, aby si vypočuli prednášky od významných slovenských a zahraničných vedcov. Organizátorom podujatia bola Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Kolégium piaristov v Trenčíne a Mesto Trenčín. Podujatie slávnostne otvoril prorektor TnUAD pre stratégiu a rozvoj doc. Ing. Peter Lipták, CSc. Témy  boli tento rok naozaj rôznorodé. Na prvej prednáške oboznámil známy český astronóm Dr. Jiří Grygar zúčastnených o najnovších objavoch za uplynulý rok. Historička PhDr. Martina Fiamová, PhD. sa venovala vojnovej Slovenskej republike a známym aj menej známym faktom o nej. V poslednej prednáške s názvom Mimozemšťania áno, či nie sa Dr. Jozef Drga zaoberal otázkou aktuálneho hľadania života mimo planéty Zem a taktiež alternatívnym biochémiám. Všetky vystúpenia sa stretli s pozitívnym ohlasom.

 

Návšteva CERNu

Univerzitná astronomická pozorovateľňa Alojza Cvacha spolu s gymnáziom FUTURUM umožnila talentovanej mládeži z Trenčína a okolia návštevu Medzinárodného centra pre fyziku elementárnych častíc CERN v Ženeve - centrum vedeckého výskumu sveta. Účastníci navštívili výstavu Mikrokozmos a zoznámili sa s metódami, ako sa hľadajú elementárne častice. Hlavným programom bol detektor ATLAS, ktorý sa považuje za najdokonalejšie elektronické zariadenie vyvinuté človekom. Z centra ATLAS, odkiaľ mimo iného pochádzajú údaje na Masterclasses - podujatie, ktoré sa na univerzite uskutoční dňa 4. novembra 2017, sa presunuli do výskumného centra, kde sa vyvíja supravodivá elektronika pre využitie v technológiách budúcnosti. Nakoniec si nenechali ujsť ani výhľad z vedľajšieho vrcholu mt. Blancu na najvyšší vrch Európy.

 

Študentská literárna súťaž

Univerzitná knižnica Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne v spolupráci s univerzitnou Astronomickou pozorovateľňou Alojza Cvacha v Trenčíne

vyhlasujú

 

Študentskú literárnu súťaž pri príležitosti 100. výročia narodenia Arthura C. Clarka o najlepšiu  poviedku, úvahu alebo esej.

 

Podmienky súťaže:

 • Súťaže sa môže zúčastniť autor (študent strednej školy) s dosiaľ nepublikovanou prácou (či už na papieri alebo na internete).
 • Žáner: poviedka, úvaha, esej.
 • Téma: sci-fi, fantasy, mystery.
 • Jazyk: slovenský.
 • Formálna stránka: práca v rozsahu maximálne  5 strán, formát A4, font Times New Roman, riadkovanie 1, veľkosť písma 12.
 • Súťažná práca musí obsahovať: názov práce, meno a priezvisko autora, vek, adresa bydliska, e-mail, tel. kontakt, názov navštevovanej školy a ročník.
 • Texty autorom späť nezasielame.
 • Prihlásené práce nesmú byť do vyhlásenia výsledkov tejto súťaže nikde publikované a ani prihlásené do inej súťaže.
 • Od jedného autora prijímame maximálne 2 práce.

 Priebeh súťaže:

 • Súťaž je jednokolová.
 • Uzávierka zaslania súťažných prác je dňa 01. 12. 2017.
 • Vyhodnotenie súťaže za účasti autorov súťažných prác, poroty a organizátorov podujatia sa uskutoční dňa 07. 12. 2017 o 10:00 hod. v priestoroch  Univerzitnej knižnice Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (2. poschodie).

Ocenené budú tri súťažné práce. Posúdi ich odborná trojčlenná porota, ktorá si vyhradzuje právo:

 • udeliť ocenenia  autorom víťazných prác,
 • nezaradiť do  súťaže súťažný text pre nedodržanie podmienok uvedených v propozíciách,
 • neudeliť niektorú z cien.

 

Súťažný text zašlite na e-mailovú adresu: zuzana.starostova@tnuni.sk

Kontakt, informácie: zuzana.starostova@tnuni.sk

Dni Maximiliána Hella 2017

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

Kolégium piaristov v Trenčíne

Mesto Trenčín

 

Vás srdečne pozýva na

Dni Maximiliána Hella 2017

 

14:00 – 14:10 Otvorenie

14:10 – 16:05 Žeň objevú – RNDr. Jiří Grygar, CSc. (Prednáška sa bude zaoberať novinkami vo vede objavenými v roku 2017)

16:20 – 17:45 Slovenský štát – aký bol – PhDr. Mertina Fiamová, PhD. (O živote a situácii vo vojnovom Slovenskom štáte bude hovoriť historička z Historického ústavu Slovenskej Akadémie Vied)

17:55 – 19:25 Pôvod chemických prvkov – Prof. RNDr. Jozef Masaryk, CrSc. (Významný slovenský jadrových astrofyzik sa v diskusii podelí o poznatky, kde sa vo svete podelo toľko chemických prvkov)

 

4. novembra 2017 (sobota), Študentská 2, Trenčín, Budova B (Aula B101)

Astronomická pozorovateľňa prof. Alojza Cvacha v Trenčíne

Trenčín na korze

V sobotu 16. septembra ožila  ulica 1. Mája v Trenčíne moderným mestským trhom TRENČÍN  NA  KORZE. Organizátorom bola nezisková organizácia VOICES a vybrala toto miesto, pretože tvorí zabudnutú, ale peknú časť Trenčína. Okrem tradičných stánkov  čakal na návštevníkov bohatý program v podobe koncertov, worshopov, divadelných predstavení, prednášok a kreatívnych dielní.

Do akcie sa zapojila aj univerzitná Astronomická pozorovateľňa prof. Alojza Cvacha pri Trenčianskej univerzite. Celkovo boli pripravené štyri vstupy a boli zamerané na čierne a červie diery, na paralelný vesmír, ale aj na výskum planéty Saturn. Ďalšou témou bol Einstein a jeho teória relativity a posledný vstup bol venovaný aktuálnemu dianiu na nočnej oblohe. Veríme, že si návštevníci od nás odniesli pekné zážitky. 

Festival Pri Trečianskej bráne

V sobotu 9. septembra 2017 si mohli návštevníci tradičného mestského festivau Pri Trečianskej bráne pozrieť Slnko krátko po obrovskej erupcii. S erupciou súviseli veľké skupiny slnečných škvŕn na slnečnom kotúči. Bolo vidieť aj výrazné fakulové polia. O pozorovanie bol veľký záujem hlavne zo strany mladých ľudí.  Mnohí prisľúbili, že sa prídu pozrieť aj na nočnú oblohu do univerzitnej astronomickej pozorovateľne. 

Pozvánka na zamykanie nočnej oblohy 2017

Pozývame Vás na „Zamykanie nočnej oblohy“, ktoré sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce Chocholná - Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia a priaznivej predpovede! Akcia sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization. Cieľom je spoznávanie nočnej oblohy, pozorovanie astronomickým ďalekohľadom a  možnosť sledovať meteorické roje Orionidy, Tauridy  a epsilon Geminidy. Pre tento druh pozorovania je potrebné si priniesť spacák, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie a platný občiansky preukaz. Hudobný nástroj je vítaný. Dobrá nálada je nutná. Zraz je o 16:00 hod. pri penzióne Stará Škola na Kykule. Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané  údaje pre vedecké účely. Všetci záujemcovia sa musia ohlásiť dopredu na dole uvedené telefónne číslo.

Termín konania expedície:

21. – 22.  októbra 2017

Doprava na miesto expedície:

Autom s účastníkmi expedície (treba sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne číslo. Všetci záujemcovia sa ohlásia dopredu, aj v prípade individuálneho príchodu).

Do sedla Kykula autobusovou linkou Trenčín – Chocholná-Velčice, Kykula. Na zastávke Chocholná-Velčice, rázcestie vystúpiť. Odtiaľ doprava po ceste cca 4 km okolo starej školy ku štátnej hranici z ČR. Po slovenskej strane (ísť vľavo) štátnej hranice cca 500m na miesto pozorovania.

Alebo autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec, po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava. Po cca 500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.

GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"

Ak máte záujem o ďalšie informácie obráťte sa na mailovú adresu hvezdaren@tnuni.sk  alebo na telefónne číslo 0904 469 389.

Viac informácií o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na www.imo.net. Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na www.imo.net, www.meteorshowersonline.com a sk.wikipedia.org.

Mapa: A je stará škola na Kykule. Miesto pozorovania sa nachádza na mieste B.

Kykula 2017

V dňoch 28. až 30. júla 2017 sa v sedle vrchu Kykula v  katastri obce Chocholná-Velčice uskutočnil už 21. ročník  meteorickej expedície Kykula. Celkovo 43 učastníkov od detí až po starších nadšencov sa pri táboráku pomocou astronomického ďalekohľadu zoznámilo s nočnou oblohou. Odborný program viedli pracovníci Trenčianskeu univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Fyzikálneho ústavu SAV (Dr. Drga, Dr. Šimkovič, Dr. Repko a Dr. Žitňan). Pozorovaniu meteorických rojov počasie príliš neprialo a na spracovanie bola vhodná len hodina pozorovacieho času. Tešíme sa na ďalšie stretnutie 20. októbra 2017 pri zamykaní nočnej oblohy.

Pozorovanie hviezd na TOPFESTE 2017 a na Beckovských slávnostiach

V rámci projektu "Hudobná hvezdáreň" sa pracovníci univerzitnej Astronomickej pozorovateľne Alojza Cvacha v Trenčíne zúčastnili  piešťanského hudobného festivalu Topfest 2017.  Okrem hudobných hviezd mohli hostia festivalu  vďaka prenosnému ďalekohľadu sledovať aj hviezdy žiariace na nočnej oblohe.  Pozoroval sa Mesiac, Jupiter, Saturn, guľová hviezdokopa M13,  známa dvojhivezda Mizar- Alkor a klenot hviezdnej oblohy – hviezdna sústava Albireo. Cez ďalekohľad sa pozrelo viac ako 700 návštevníkov. 
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa prezentovala prostredníctvom astronomickej pozorovateľne taktiež na Beckovských Slávnostiach, ktoré sa už tradične konali v obci Beckov. Súčasťou podujatia je okrem hudobných hostí, rytierskych súbojov a starovekých stánkov už druhý rok aj stánok astronomickej pozorovateľne, o ktorý bol veľký záujem. Cez deň sa pozorovalo Slnko, v  noci kráľovská planéta - Jupiter a niektoré dvojhviezdy. V rámci podujatia sa konala aj prednáška Ing. Mgr. Jozefa Drgu, PhD. s názvom „Mimozemšťania áno či nie?", ktorá priblížila aktuálny stav hľadania života vo vesmíre.

Vďaka univerzitnej astronomickej pozorovateľni môžete sledovať oblohu zblízka aj na kúpalisku

Univerzitná astronomická pozorovateľňa prof. Alojza Cvacha, ktorej prevádzkovateľom je Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne  každé leto ponúka záujemcom na kúpaliskách pozrovanie Slnka zblízka v rámci podujatia SLNKO V LETE. Aj tento rok bude uskutočnených niekoľko pozorovaní. Prvé začalo v nedeľu 25. júna na novom kúpalisku v Trenčíne. Najväčši záujem o ďalekohľad mali deti, ale pohľadom na slnko sa pokochali aj mnohí dospelí. Na slnku sa pozorovala sústava švŕn, ktorá je možno predzvesťou väčšieho výbuchu.

Astronomická pozorovateľňa sa môže pochváliť aj novým “prírastkom” do svojho prístrojového  parku. Je ním prístroj Skywatcher Star Discovery 150/750. Teleskop bude slúžiť ako mobilná prenosná hvezdáreň na rôzne podujatia a na pozorovanie jasnejších objektov hlbokého neba (deep sky). Ďalekohľad je riadený zabudovaným počítačom a motorčekom na korekciu rotácie Zeme. S týmto prístrojom budú mať návštevníci vzdialené galaxie na dosah ruky.

Pozvánka na exkurziu do CERNu

Milí priaznivci vedy a astronómie, 

astronomická univerzitná pozorovateľňa Alojza Cvacha v Trenčíne pozýva všetkých záujemcov z radov študentov a verejnosti na poznávací zájazd do Švajčiarska a CERNU, ktorý sa bude konať v dňoch 5. 10. 2017 až  10. 10. 2017. 

Bližšie informácie a program nájdete v priloženom súbore.

Prihlášky je možné posielať do konca augusta.

Program zájazdu

Noc múzeí a galérii

Dňa 20. mája 2017 sa v kultúrnych zariadeniach mesta Trenčín konala noc múzeí a galérii. Tento rok sa do podujatia už po druhýkrát zapojila aj Astronomická pozorovateľňa profesora Alojza Cvacha pri Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vstupy do pozorovateľne boli každé dve hodiny od 16:00. Posledný vstup bol o 22:00. V rámci programu sa návštevníci dozvedeli o možnostiach, ktoré naša hvezdáreň ponúka. Následne sa konala v rámci programu krátka prednáška o aktuálnej nočnej oblohe. Po prednáške mali návštevníci možnosť pozrieť si film s astronomickou tematikou, pričom najväčšiemu záujmu sa tešil dokument o vedeckej predstave mimozemšťanov a hľadaní života vo vesmíre. Hvezdáreň počas noci múzeí a galérii navštívilo viac ako 160 ľudí.

Otvorenie hvezdárne pre verejnosť

Dňa 5.4.2017 sa po prvýkrát otvorili brány astronomickej pozorovateľne Alojza Cvacha v Trenčíne. Program začal o 20:00 prednáškou o histórii astronómie v Trenčíne, ktorej počiatky  sa spájajú  s pôsobením rehoľných rádov jezuitov a piaristov. Jezuitské a neskôr piaristické gymnázium sa stalo liahňou mnohých svetovo a medzinárodne  uznávaných fyzikov a astronómov. Môžeme spomenúť mená ako Maximilán Hell, Ján Šajnovič Nepomuk, Franitišek Weiss (Weisz), či Frantiśek Taucher.  V modernej histórii sa podarilo prof. Cvachovi otvoriť observatórium v roku 1973. Neskôr ho viedol Ing.   Ľubomír Bubeník (zomrel 2017). Pozorovateľňa zanikla po odovzdaní budovy v rámci reštitúcii v roku 1990. Pozorovateľňu sa podarilo sprevádzkovať na krátku dobu v roku 2006 už v nových priestoroch. 3. 4. 2017 z iniciatívy Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne a Trenčianskeho samosprávneho kraja  bola otvorená astronomická pozorovateľňa v Trenčíne. Od apríla slúži táto astronomická pozorovateľňa  verejnosti každú stredu o 20:00.

Po prednáške  sa asi 15 návštevníkov presunulo pod tmavú oblohu. Napriek nepriaznivému počasiu účastníci pozorovali  útvary a krátery v oblasti Mora Kríz. Návštevníci odchádzali spokojní. Mnohí z nich sľúbili, že prídu zase aj s ďalšími záujemcami.

Znovuotvorenie hvezdárne v Trenčíne pre verejnosť

Pozývame vás do znovuotvorenej hvezdárne v budove Gymnázia Ľ. Štúra na ulici 1. mája v Trenčíne. Znovuotvorenie pre verejnosť sa začína v stredu 5. apríla 2017 o 20:00 prednáškou „História a súčasnosť astronómie v Trenčíne“. Nasledovať bude beseda s pracovníkmi hvezdárne. 

Po skončení programu si budú môcť návštevníci vychutnať vesmír na vlastné oči pomocou ďalekohľadov. Vchod do hvezdárne je zabezpečený cez točité schodisko v prístavbe gymnázia. Vstup je bezplatný.

Odomykanie nočnej oblohy

Organizátori Vás radi uvítajú na „Odomykaní nočnej oblohy“, ktoré sa uskutoční v sedle Kykula v katastri obce  Chocholná -Velčice, v blízkosti starej školy na štátnej hranici. Pozoruje sa iba v prípade pekného počasia a priaznivej predpovede!  Pozorovanie sa koná v rámci medzinárodného programu International Meteor Organization. Cieľom je spoznávanie nočnej oblohy, pozorovanie atronomickým ďalekohľadom a  možnosť sledovať meteorické roje Lyridy a Virginidy. So sebou si prineste spací vak, karimatku, baterku, hodinky, niečo na opekanie, platný občiansky preukaz a stan (ak máte).Vítaný je hudobný nástroj a dobrá nálada. Zraz je o 17:00 pri penzióne Stará Škola na Kykule.   Organizátor si vyhradzuje právo použiť získané  údaje pre vedecké účely

Termín konania expedície: 22. – 23. apríla  2017 

 

Doprava na miesto expedície:

Autom s účastníkmi expedície. Je potrebné sa vopred ohlásiť na doleuvedené telefónne čísla aj v prípade individuálneho príchodu.

Do sedla Kykula autobusovou linkou Trenčín – Chocholná-Velčice – Kykula. Na zastávke Chocholná-Velčice, rázcestie vystúpiť. Odtiaľ doprava po ceste po cca 4 km okolo starej školy ku štátnej hranici s ČR. Po slovenskej strane (ísť vľavo) štátnej hranice cca 500 m na miesto pozorovania.

Alebo:

Autobusovou linkou Trenčín – Drietoma na zastávku Drietoma, kotlina na štátnej hranici. Odtiaľ po ceste 1/50 na odbočku na obec Vyškovec. Prejsť cez obec Vyškovec, po asfaltovej ceste na slovenskú stranu. Na hranici odbočiť doprava.  Po cca  500 metroch prejsť na slovenskú stranu štátnej hranice. Týmito cestami je možné ísť aj autom.

GPS súradnice miesta pozorovania N+48° 55' 27.49", E+17° 51' 37.40"

 

Ak máte záujem o ďalšie informácie obráťte sa na mailovú adresu hvezdaren@tnuni.sk  alebo na telefónne číslo 0904 469 389.

Viac informácii o medzinárodnom projekte International Meteor Organization nájdete na www.imo.net. Informácie o pozorovaných meteorických rojoch sú na www.imo.net, www.meteorshowersonline.com a sk.wikipedia.org.

Mapa: A je stará škola na Kykule. Miesto pozorovania sa nachádza na mieste B.